Η Ελληνική αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου 2022: Πριν τον στίβο στη μάχη με όλα τα «όπλα» στη φαρέτρα της η Εθνική ομάδα κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών βρίσκεται στο Μόναχο όπου θα πραγματοποιηθεί το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από σήμερα, Πέμπτη 11/8 μέχρι την Κυριακή 14 Αυγούστου.

Αναλυτικά η σύνθεση της Εθνικής ομάδας Κωπηλασίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου

  • Σκιφ: Στέφανος Ντούσκος
  • Σκιφ ελ βαρών: Αντώνης Παπακωνσταντίνου
  • Διπλό σκιφ: Γιάννης Καλανδαρίδης-Θανάσης Παλαιοπάνος
  • Σκιφ: Ευαγγελία Αναστασιάδου
  • Σκιφ ελ βαρών: Ζωή Φίτσιου
  • Δίκωπος άνευ: Ευαγγελία Φράγκου-Χριστίνα Μπούρμπου

Δείτε το πρόγραμμα από την επίσημη ιστοσελίδα, ΕΔΩ

Στίβος – Η Ελληνική αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου

Λίγες ημέρες απομένουν για την έναρξη του 26ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου που θα διεξαχθεί στο Μόναχο και η ελληνική αποστολή θα ταξιδέψει εκεί με μεγάλες προσδοκίες.

Συνολικά 40 αθλητές, 25 γυναίκες και 15 άνδρες θα βρεθούν στη Γερμανία για να διεκδικήσουν μια διάκριση.

Στην αποστολή βρίσκονται τρεις αθλητές, που έχουν πάρει μετάλλιο στην προηγούμενη διοργάνωση, η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Μίλτος Τεντόγλου (χρυσό) και ο Δημήτρης Τσιάμης (χάλκινο).

Υψηλές προσδοκίες υπάρχουν και από την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη μετά την επιτυχία της στο Όρεγκον. Δυστυχώς, η Ειρήνη Βασιλείου δεν θα έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει λόγω προβλήματος υγείας που προέκυψε την τελευταία στιγμή.

Πρωτάθλημα στο Μόναχο 2022-Ελληνική αποστολή
Αναλυτικά οι Ελληνικές συμμετοχές στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου

Ελληνική αποστολή (Γυναίκες) – Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου

  • 100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
  • 200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
  • 100 μ. εμπ.: Αναΐς Καραγιάννη (ΑΕΚ), Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
  • 400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ)
  • Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
  • Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
  • Μήκος: Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ)
  • Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (ΑΟ Κάλλιστος)
  • Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
  • Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
  • Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
  • 20χλμ.: Χριστίνα Παπαδοπούλου (ΠΓΣ)
  • 35χλμ. Βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Κυριακή Φιλτισάκου (Ανατολή Νέας Ιωνίας), Έφη Κουρκουτσάκη (ΓΣ Ιλισός)
  • 4Χ100 μ.: Σπανουδάκη, Αναστασίου, Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Πεσιρίδου, Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής), Αλάνα Μπερν (ΓΣ Ηλιούπολης), Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομ.)
  • 4Χ400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ), Δέσποινα Μουρτά (ΑΟ Ολυμπίας Πατρών), Γναφάκη, Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Λευκάδας), Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας)

Ελληνική αποστολή (Άνδρες) – Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου

  • 200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΠΑΟ)
  • Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
  • Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΟΣΦΠ)
  • Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)
  • Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
  • Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
  • 35χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)
  • 4Χ100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Τριβυζάς, Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΑΟ Κάλλιστος), Νίκος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου).

Το πρόγραμμα και οι ελληνικές συμμετοχές του 26ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Μόναχο

Σημαντικό: Οι ώρες που αναγράφονται είναι Γερμανίας | Μετάδοση Γερμανία: ARD/ZDF | Μετάδοση Ελλάδα: ΕΡΤ/ΕΡΤ3

1η ημέρα – Δευτέρα (15/8)

  • 10.00 – Σφαιροβολία (Α) πρ.
  • 10.05 – 100 μ. 10αθλο
  • 10.25 – Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Πόλακ
  • 10.30 – Μαραθώνιος (Γ) Τελικός
  • 10.40 – 100 μ. (Α) πρ.
  • 10.50 – Μήκος 10αθλο
  • 11.05 – 100 μ. (Γ) πρ. Σπανουδάκη
  • 11.20 – Σφαιροβολία (Γ) πρ.
  • 11.30 – Μαραθώνιος (Α) τελικός
  • 12.10 – Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου
  • 12.40 – Σφαιροβολία 10αθλο
  • 18.15 – Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ Αναγνωστοπούλου
  • 18.30 – Ύψος 10αθλο
  • 17.00 – 400 μ. (Α) πρ.
  • 17.25 – Δισκοβολία (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ Αναγνωστοπούλου
  • 17.35 – 400 μ. (Γ) πρ.
  • 20.05 – Τριπλούν (Α) πρ. Τσιάμης, Πανταζής, Ανδρικόπουλος
  • 20.15 – 1.500 μ. (Α) πρ.
  • 20.38 – Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
  • 20.58 – Σφαιροβολία (Α) Τελικός
  • 21.15 – 400 μ. 10αθλο
  • 21.48 –  10.000 μ. (Α) Τελικός

2η ημέρα- Τρίτη (16/8)

  • 08.30 – 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Φιλτισάκου, Κουρκουτσάκη
  • 08.30 – 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
  • 09.05 – 110 μ. 10αθλο
  • 09.35 – 110 μ. (Α) πρ.
  • 09.50 – Μήκος (Γ) πρ. Χαϊτίδου
  • 09.50 – Δισκοβολία 10αθλο
  • 10.15 – 1.500 μ. (Γ) πρ.
  • 11.30 – Επί κοντώ 10αθλο
  • 11.40 – 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
  • 12.15 – Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Σκαρβέλη
  • 12.25 – 400 μ. (Α) ημ.
  • 12.30 – Επί κοντώ 10αθλο
  • 13.00 – 400 μ. (Γ) Ημ.
  • 13.30 – Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Σκαρβέλη
  • 16.35 – Ύψος (Α) πρ. Μέρλος
  • 18.40 – Ακοντισμός 10αθλο
  • 20.05 – 100 μ. (Α) Ημ.
  • 20.27 – Μήκος (Α) Τελικός
  • 20.35 – 100 μ. (Γ) Ημ.
  • 21.02 – Δισκοβολία (Γ) Τελικός
  • 21.08 – 5.000 μ. (Α) Τελικός
  • 21.35 – 1.500 μ. (Α) 10αθλο
  • 22.15 – 100 μ. (Α) Τελικός
  • 22.25 – 100 μ. (Γ) Τελικός

3η ημέρα – Τετάρτη (17/8)

  • 09.35 – Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄ γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης
  • 10.30 – 100 μ. εμπ. 7αθλο
  • 10.50 – Σφυροβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης
  • 11.05 – 400 μ. εμπ. (Α) πρ.
  • 11.35 – Ύψος 7αθλο
  • 11.40 – 400 μ. εμπ. (Γ) πρ. Γναφάκη
  • 12.20 – Δισκοβολία (Α) πρ.
  • 12.35 – Τριπλούν (Γ) πρ. Καρύδη
  • 13.35 – Δισκοβολία (Α) Β΄γκρουπ
  • 19.54 – Σφαιροβολία 7αθλο
  • 20.00 – Επί κοντώ (Γ) Τελικός
  • 20.15 – Τριπλούν (Α) Τελικός
  • 20.30 – 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.
  • 21.05 – Σφυροβολία (Γ) Τελικός
  • 21.10 – 200 μ. (Γ) 7αθλο
  • 21.43 – 400 μ. (Α) Τελικός
  • 22.02 – 400 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.22 – 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός

4η ημέρα – Πέμπτη (18/8)

  • 09.00 – Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Τζένγκο
  • 09.20 – 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.
  • 09.25 – Μήκος 7αθλο
  • 10.10 – 800 μ. (Α) πρ.
  • 10.15 – Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Τζένγκο
  • 10.45 – 800 μ. (Γ) πρ.
  • 10.50 – Επί κοντώ (Α) πρ. Καραλής
  • 11.25 – 400 μ. εμπ. (Α) Ημ.
  • 11.36 – Ακοντισμός 7αθλο
  • 11.55 – 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
  • 12.30 – 200 μ. (Α) πρ. Τριβυζάς
  • 13.05 – 200 μ. (Γ) πρ. Αναστασίου
  • 20.05 – Ύψος (Α) Τελικός
  • 20.10 – Σφυροβολία (Α) Τελικός
  • 20.13 – 200 μ. (Α) Ημ.
  • 20.37 – 200 μ. (Γ) Ημ.
  • 20.58 – Μήκος (Γ) Τελικός
  • 21.05 – 1.500 μ. (Α) Τελικός
  • 21.25 – 5.000 μ. (Γ) Τελικός
  • 21.55 – 800 μ. 7αθλο

5η ημέρα – Παρασκευή (19/8)

  • 10.00 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα
  • 10.00 Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄γκρουπ
  • 10.05 Ύψος (Γ) πρ. Γκούσιν
  • 10.25 4Χ100 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
  • 10.50 800 μ. (Γ) Ημ.
  • 10.10 4Χ400 μ. (Α) πρ.
  • 11.15 Ακοντισμός (Α) πρ. Β΄γκρουπ
  • 11.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
  • 20.20 Δισκοβολία (Α) Τελικός
  • 20.27 800 μ. (Α) Ημ.
  • 20.45 1.500 μ. (Γ) Τελικός
  • 20.55 Τριπλούν (Γ) Τελικός
  • 21.00 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός
  • 21.20 200 μ. (Α) Τελικός
  • 21.45 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
  • 22.00 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
  • 22.22 200 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα – Σάββατο (20/8)

  • 08.30 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός
  • 10.15 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Παπαδοπούλου
  • 20.05 Επί κοντώ (Α) Τελικός
  • 20.15 800 μ. (Γ) Τελικός
  • 20.25 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
  • 20.43 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Καραγιάννη, Πεσιρίδου
  • 21.15 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
  • 21.45 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.13 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

7η ημέρα – Κυριακή (21/8)

  • 19.05 Ύψος (Γ) Τελικός
  • 19.10 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
  • 19.40 800 μ. (Α) Τελικός
  • 19.50 Ακοντισμός (Α) Τελικός
  • 20.00 10.000 μ. (Α) Τελικός
  • 20.45 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
  • 21.12 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
  • 21.22 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός
Η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Μονάχου
Μόναχο 2022: Το πρόγραμμα και οι ελληνικές συμμετοχές του 26ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Πού θα γίνει η μετάδοση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Μονάχου 2022;

Οι φίλοι του στίβου στην Ελλάδα θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τους αγώνες μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ με ζωντανές πρωινές και απογευματινές μεταδόσεις, αλλά και μέσα από το Livestreaming της Ελληνικής Τηλεόρασης.

Οι φίλοι του στίβου που κατοικούν στη Γερμανία μπορούνε να παρακολουθήσουν μέσα από το ARD και το ZDF το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο, προβλέπεται σειρά παράλληλων ροών.

Τέλος όλοι οι τελικοί της κωπηλασίας θα μεταδοθούν απευθείας το Σαββατοκύριακο 13-14/8 από την ΕΡΤ3.

Ευχόμαστε κάθε επιτυχία στην Ελληνική αποστολή!

Δείτε επίσης

Χρήσιμα Link

Μην μαθαίνεις τα νέα τελευταίος!

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και ενημερώσου πρώτος για όλες τις τελευταίες εξελίξεις. Έγκαιρη, έγκυρη και ανεξάρτητη ενημέρωση. Όλες οι τελευταίες Ειδήσεις από τη Γερμανία, την Ελλάδα και τον κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν.

GRland App

Κατέβασε την εφαρμογή του GRland.info για να ενημερώνεσαι αμέσως για οτι συμβαίνει και να μας επισκέπτεσαι άμεσα με ένα απλό κλικ.